ترکیب فولاد و بتن مسلح

ترکیب فولاد و بتن مسلح

درباره خصوصیات کلی بتن مسلح می‌توان گفت که آن‌ها متشکل از سیمان، آب، مصالح ساختمانی درشت و ریز و میله‌های تقویت شده از فولاد و میلگرد هستند. آن‌ها نسبت به تیرآهن‌های فولادی ارزان‌تر ارائه می‌شوند.
درباره مقاومت بتن مسلح می‌توان گفت که هر چند فاقد استحکام و انعطاف‌پذیری کششی است، با این حال یک ماده کامپوزیت با خواص مقاومت فشاری نسبتاً بالا است.
بتن باید در قالب‌های معینی ریخته شود و پس از مدتی برای سخت شدن در آن باقی بماند. پس از تنظیم به طور معمول پس از یک تا دو روز، این ماده فرایند واکنش شیمیایی بین ذرات سیمانی و آب را تجربه می‌کند.

پس از ۲۸ روز روند تکمیل می‌شود. با این حال بسته به ماهیت ساختار، ممکن است ساخت و ساز پس از یک تا دو هفته ادامه یابد و تقریبا به هر شکل و اندازه قابل ساخت باشد. تقریبا نیمی از هزینه‌های استفاده از بتن مسلح در یک پروژه ساختاری، به ساخت آن در کارگاه مربوط می‌شود. به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه ممکن است از بتن‌های پیش ساخته نیز استفاده شود.

بتن دارای خاصیت منحصر به فردی از نظر مقاومت در برابر آتش است و نیاز به هزینه‌های اضافی برای رعایت استانداردهای حفاظت از در برابر آن ندارد. با این حال ساختمان‌هایی که از بتن مسلح ساخته می‌شوند از مواد دیگری نیز استفاده می‌کنند تا مقاومت خوبی در برابر آتش ارائه دهند.

این نکته‌ای است که لازم است طراحان و مهندسان سازه به آن توجه کنند تا از عوارض بعدی در طراحی کلی جلوگیری نمایند.

بتن مسلح در هنگام ساخت مناسب از مقاومت خوبی در برابر خوردگی برخوردار است.
این ماده نه تنها در برابر آب مقاوم است، بلکه به کمک آن در طول زمان قدرت و دوام خود را بهبود می‌بخشد.
موسسه بتن آمریکا مشخصات طراحی لازم را برای مهندسین فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل کند که این مواد از استحکام لازم برای جلوگیری از خوردگی در هنگام قرار گرفتن در معرض آب بهره‌مند هستند.

در این میان لازم است که پوشش مورد نیاز آن‌ها نیز مشخص شود، زیرا محل‌هایی که دارای تنش هستند و یا مکان‌هایی که دارای میله‌های تقویت کننده باشند نیاز به مقاومت بیشتری خواهند داشت.

سازندگان از هر دو ماده و مزایای آن برای سازه‌ها استفاده می‌کنند.
بسیاری از روش‌های مدرن در تولید بتن مسلح متداول است، زیرا تقویت آن به کمک فولاد برای تامین ظرفیت استحکام کششی قابل اجرا خواهد بود.

در حال حاضر بسیاری از پارکینگ‌ها و مکان‌های دیگر به کمک ستون‌های فلزی، تیرآهن‌ها و سازه‌های بتنی ساخته می‌شوند.
ابتدا بتن برای پایه ریزی به کار گرفته می‌شود، سپس برای اسکلت ساختمان با استفاده از تیرآهن‌های فولادی به کمک پیچ و مهره و یا جوشکاری به صفحات اصلی متصل می‌شوند.
پارکینگ‌های یکی از کوچک‌ترین نمونه‌های ممکن برای ساخت سازه‌ها به شمار می‌آیند. بسیاری از مهندسان سازه از آن‌ها، به کمک طرح‌های نامحدود برای ساخت یک ساختمان کارآمد و مقرون به صرفه استفاده می‌کنند.

نوشتن دیدگاه