بتن آماده و شن و ماسه در تبریز

بتن آماده و شن و ماسه در تبریز

برای آشنایی با روند تولید بتن آماده در تبریز با مجتمع فولاد و بتن سهند همراه باشید، در روش تولید بتن گاهی به‌جای پیمانه کردن و مخلوط نمودن مصالح در کارگاه با استفاده از یک دستگاه بتن‌سازی بتن به‌صورت آماده مخلوط شده و در انتها به کارگاه آورده می‌شود. این روش تولید بتن به‌صورت بتن آماده است. بتن آماده یک نوع خاص از بتن است که در یک کارخانه سیمان یا در یک فضای بچینگ و کارگاهی مخصوص این کار تولید می‌شود و سپس توسط کامیون یا همزن به محل کار فرستاده می‌شود.

روند تولید بتن آماده و شن و ماسه در تبریز به‌صورتی انجام می‌گیرد که هنگام استفاده به‌طور کامل مخلوط شده است و ترکیبی کاملاً یکنواخت تحویل سازندگان و پیمانکاران می‌شود. با توجه به اینکه قیمت بتن آماده به‌عنوان یک کالا خریداری می‌شود کمی بیش از بتن معمولی ساخته‌شده در کارگاه هست. لیکن این افزایش قیمت باصرفه جویی که در سازمان‌دهی کارگاه در بتن‌ریزی، هزینه ناظر بتن و مقدار سیمان می‌شود، جبران می‌گردد. همچنین کنترل کیفیت بهتر بتنی به‌مراتب مرغوب‌تر و با تغییرات کم تحویل می‌دهد.

تولید قطعات بتنی در تبریز

مزایای بتن آماده

 • کنترل و حفظ کیفیت بتن تولیدشده در کارخانه. در کارخانه با استفاده از تجهیزات پیشرفته و روش‌های عالی ابتدا مواد مصرفی آزمایش می‌شود. سپس با نظارت بر فرآیند تولید مواد دقیقا اندازه‌گیری می‌شود سپس مخلوط می‌گردد.
 • خروجی به دست آمده از هر میکسر تقریبا بین 4 تا 5 مترمکعب به ازای هر ساعت است، اما برای بتن آماده میزان خروجی به آمده در هر ساعت بین 30 تا 60 مترمکعب هست.
 • انجام صحیح فرآیند مخلوط کردن بتن باعث کاهش میزان مصرف سیمان می‌شود. درنتیجه قیمت نهایی بتن آماده کمتر می‌شود که این امر به نفع مشتری و تولید کننده است.
 • بتن آماده محصولی چندمنظوره با کاربردهای مختلف است.
 • کاهش میزان مواد مصرفی در فرآیند ساخت بتن آماده باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
 • بتن آماده باعث افزایش مقاومت سازه در طول زمان می‌شود. این بتن نیاز به بازسازی ندارد. در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است.
 • نگهداری از ساختمان و سازه‌های بتنی آسان است.
 • امنیت ساختمان‌های بتنی برای ساکنان بیشتر است. احتمال سوختن، شکستن یا تخریب شدن ساختمان‌های بتنی در شرایط مختلف بسیار پایین است. بتن آماده از ورود مواد آلرژی‌زا مانند گرد و غبار و مواد آلاینده به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

تجهیزات و تولیدات بتن در مجتمع فولاد و بتن سهند

انواع بتن آماده

 • بتن مخلوط در کامیون، مواد و مصالح در کارخانه مرکزی در کامیون ریخته می‌شود و در طی مسیر به هنگام حمل و نقل مواد در میکسر کامیون کاملاً مخلوط می‌شوند. اغلب اوقات بتن در طول مسیر مقداری مخلوط می‌شود، اما مخلوط نهایی در محل کار حاصل می‌شود. مخلوط ترانزیتی آب را از سیمان و سنگ‌دانه‌ها جدا نگه می‌دارد و بلافاصله در محل ساخت‌ و ساز آن را با بتن مخلوط می‌کند. این روش از مشکلاتی مانند سخت شدن بیش از حد بتن، ریزش در طول مسیر، تأخیرهای احتمالی در مسیر اجتناب می‌کند. همچنین به کمک این روش می‌توان بتن آماده را مسیرهای دور نیز منتقل کرد. تنها عیب این روش است که ممکن است ظرفیت کامیون ترانزیت کمتر از ظرفیت کامیون‌های مخصوص حمل بتن آماده مخلوط شده در مرکز باشد.
 • بتن نیم ساخته به منظور افزایش ظرفیت بار کامیون و حفظ مزایی بتن مخلوط ترانزیت به کار می‌رود. در بتن نیم ساخته، بتن تقریبا در کارگاه مخلوط شده است تا از حجم مخلوط کاسته شود، سپس در محل کارگاه ساختمانی مخلوط تکمیل می‌شود.
 • اغلب بتن آماده پس از رسیدن به محل کارگاه ساختمانی مجددا مخلوط می‌شود تا از ایجاد هر گونه ناخالصی ممانعت به عمل آید. با این وجود بتن آماده مجددا مخلوط می‌شود تا سریع‌تر مواد سخت شوند. برخی از مواد به کار رفته همانند آب و مواد افزودنی پس از رسیدن به محل کار به مخلوط بتن اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که خواص بتن قبل از قرارگیری حفظ شده است.

فرآیند تولید بتن آماده

بتن آماده همانند هر نوع بتن دیگری، از سیمان، شن و ماسه، آب و دیگر مواد شیمیایی تشکیل می‌شود که در یک کارخانه مرکزی قرار می‌گیرند تا کیفیت بالایی داشته باشند. این بتن سپس توسط همزن‌های حمل‌ونقل به محل ساخت‌وساز منتقل می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که استفاده از بتن به‌صورت تازه صورت گیرد و حتی در مواردی که کارخانه بتن به محل کار نزدیک باشد، بلافاصله امکان استفاده از بتن وجود دارد. در کارخانه‌های خودکار بتن آماده مواردی مانند وزن بتن، نسبت آب به سیمان، دوز مخلوط، رطوبت و میزان دقت برای تولید بتن باکیفیت مورد نظارت قرار می‌گیرد. تمام مواد تشکیل‌دهنده مورداستفاده برای آماده‌سازی بتن آماده به‌طور کامل ازلحاظ کیفیت و خواص فیزیکی آن‌ها در یک آزمایشگاه به‌خوبی مجهز در کارخانه برای انطباق با کدهای استاندارد بین‌المللی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در این آزمایشگاه‌ها میزان رطوبت بتن آماده نیز موردبررسی قرار می‌گیرد که به معنی کنترل نسبت آب به بتن آماده است. درنهایت پس از کنترل کیفی مواد اولیه، به قسمت ورودی کارگاه ریخته می‌شوند و پس از گذشت زمان مشخص بتن آماده به همزن ریخته می‌شود و به محل ساخت‌وساز انتقال داده می‌شود. به‌طورکلی فرایند تولید بتن آماده یکسان است، اما محل تولید آن با توجه به تجهیزات مختلف تغییر می‌کند.

شن و ماسه

شن و ماسه ذراتی هستند که از خرد شدن و فرسایش سنگ های طبیعی به وجود می آیند. با اینکه این مواد و مصالح ساختمانی در سطح زمین به خصوص در ساحل دریاها و رودخانه ها همیشه با هم یافت می شوند اما با هم فرق دارند.

 آنها ذرات کوچک سنگ های شکسته هستند و شامل دانه هایی از سنگ تجزیه شده می باشند. قطر دانه های آنها از 0.06 تا 30 میلی متر می باشد و رنگ آنها بین قهوه ای تا نارنجی می باشد. شن و ماسه باعث استحکام مصالح ساختمانی مانند بتن می شود و از اینرو موادی بسیار مهم و کاربردی در صنعت ساختمان هستند که در خرید آنها بایستی دقت فراوانی به خرج داد.

شایع ترین جزء شن و ماسه دی اکسید سیلیکون به شکل کوارتز است. زمین های زمینی از سنگ ها و مواد معدنی تشکیل شده اند، از جمله کوارتز، فلدسپات و میکا فرایندهای هوازدگی مانند باد، باران و چرخه های انجماد، این سنگ ها و مواد معدنی را به دانه های کوچک تر تجزیه می کنند. بر خلاف برخی از مواد معدنی دیگر، کوارتز سخت و غیر قابل حل در آب است و به راحتی از فرآیندهای هوازدگی تجزیه نمی شود.

کاربرد انواع شن و ماسه ساختمانی

همان طور که گفتیم شن و ماسه ها در انواع مختلفی و برای کاربردهای متفاوتی تولید و وارد بازار می شوند. برخی از این مصارف عبارتند از:

 • نوع خاصی از شن و ماسه در تولید شیشه به کار می رود.
 • از آنها به عنوان ماده قالب ریختگری فلز استفاده می شود.
 • استفاده به عنوان یک ماده ساینده در سند بلاست
 • یکی دیگر از انواع شن و ماسه برای استحکام و دوام بیشتر مصالح ساختمانی و تولید بتن برای پی سازه ها به کار می رود.
 • یکی دیگر از کاربرد شن و ماسه استفاده از آنها به عنوان ماده ای زینتی در محوطه سازی است.

تولید شن و ماسه ساختمانی در تبریز

شن و ماسه در تبریز